(MR4 FR) Men Relay FR

MR4 FR (8x250m) 2000 meter relay

2000m relay
Rank Country Code Boat Time
1 FRA Lyon CA 05:35.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Antoine NOUGAREDE 00:41.2
48 spm
01:21.6
48 spm
02:02.3
46 spm
02:42.0
42 spm
03:25.3
44 spm
04:10.1
41 spm
04:53.2
43 spm
05:35.8
37 spm - 2000m
Romain REPPELIN
Benoit BARATIN
Jordan LEQUY
2 FRA Gravelines USA 1 05:38.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Julien BRABANT 00:44.0
52 spm
01:26.7
42 spm
02:07.5
46 spm
02:49.0
42 spm
03:30.6
49 spm
04:14.3
43 spm
04:56.1
45 spm
05:38.9
48 spm - 2000m
Olivier TANGHE
Olivier DELPLACE
Frederic LOORIUS
3 FRA SETE AV 05:48.7
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Steve JOIRET 00:48.0
36 spm
01:29.5
46 spm
02:12.7
49 spm
02:57.0
37 spm
03:40.0
39 spm
04:22.1
54 spm
05:07.3
46 spm
05:48.5
45 spm - 2000m
Vincent SANTERRE
Jody DETEMMERMAN
Jean-Philippe AUGUSTO
4 DEN Danish Rowing Federation 05:48.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Christian Thor HAGEMANN 00:50.2
44 spm
01:27.4
56 spm
02:08.4
48 spm
02:56.0
52 spm
03:42.0
44 spm
04:22.8
46 spm
05:04.9
46 spm
05:48.7
60 spm - 2000m
Magnus VALBIRK
Emil LENZING
Magnus ZIER
5 FRA Joinville AMJ 05:49.6
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Remi REVERCHON 00:43.6
44 spm
01:27.8
48 spm
02:10.6
48 spm
02:53.8
46 spm
03:37.4
40 spm
04:22.2
44 spm
05:06.0
45 spm
05:49.7
48 spm - 2000m
Mathis NOTTELET-TOLLARD
Jean MAILLARD
Jean MERCIER
6 GBR British Army 1 05:52.1
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Ben CHARLTON 00:43.1
43 spm
01:27.6
42 spm
02:11.4
40 spm
02:54.2
42 spm
03:37.0
39 spm
04:21.5
47 spm
05:07.8
41 spm
05:52.1
46 spm - 2000m
Tony PURSER
Brett STEELS
Robert HARES
7 FRA Meyzieu Av 1 05:55.3
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Corentin CONSTANZA 00:43.9
42 spm
01:29.2
42 spm
02:12.9
48 spm
02:56.1
44 spm
03:39.0
38 spm
04:26.3
38 spm
05:11.7
45 spm
05:55.4
44 spm - 2000m
Thibault REMY
Anthony SEVERIN
Guillaume KHENG
8 FRA Gravelines USA 2 05:58.0
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Arnaud BLOCKLET 00:47.2
50 spm
01:30.6
44 spm
02:14.0
53 spm
02:58.1
44 spm
03:44.7
49 spm
04:32.1
33 spm
05:15.3
53 spm
05:58.0
44 spm - 2000m
Quentin DUBOIS
Emilien DEROO
Adrien DECRIEM
9 GBR Royal Air Force 06:01.3
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
James SAXTON 00:43.3
48 spm
01:27.3
42 spm
02:11.0
40 spm
02:53.2
50 spm
03:41.4
37 spm
04:30.7
39 spm
05:14.4
45 spm
06:01.2
40 spm - 2000m
Andy NEWCOME
Tom JACKMAN
Paul SAVAGE
10 FRA Crossfit Elephas 06:01.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Pierrick PANGAUD 00:45.7
47 spm
01:30.6
43 spm
02:15.9
40 spm
03:00.1
46 spm
03:45.0
49 spm
04:31.2
39 spm
05:17.0
43 spm
06:01.8
45 spm - 2000m
Antonin EXERTIER
Jolan YUNG
Florent COURT FORTUNE
10 FRA Melun CN 1 06:01.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Antoine FARGES 00:43.7
44 spm
01:32.8
40 spm
02:16.5
56 spm
02:59.1
48 spm
03:43.8
40 spm
04:34.1
41 spm
05:17.9
52 spm
06:01.8
46 spm - 2000m
Martin LOEILLOT-MATTEI
Gislain BOHRER
Julien DUFLOCQ
12 FRA Five 47 06:02.6
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Baptiste CRENCA 00:46.2
55 spm
01:31.4
48 spm
02:16.1
46 spm
02:59.5
40 spm
03:46.3
45 spm
04:32.5
47 spm
05:17.8
46 spm
06:02.5
39 spm - 2000m
Cedric CAROBBIO
Lloyd BOUYRELOU
David BEAUGER
13 GRE Coast Rowing TeM 06:03.2
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Konstantinos KATSAVRIAS 00:45.8
35 spm
01:31.3
41 spm
02:19.0
35 spm
03:02.8
34 spm
03:46.7
36 spm
04:33.1
37 spm
05:20.6
38 spm
06:03.2
37 spm - 2000m
Konstantinos PANTAZIS
Panagiotis VOUROS
Georgios GIOUPIS
14 FRA St Jean d Illac JRI/Perpignan Av 66 06:06.6
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Gabriel MIRALLES 00:44.7
54 spm
01:30.8
40 spm
02:16.2
49 spm
03:00.8
39 spm
03:46.1
44 spm
04:33.5
38 spm
05:19.8
41 spm
06:06.6
41 spm - 2000m
Pierre MONTAGNON
Julien LOVY
Julien ADAN
15 GBR Royal Navy HWT 2 06:14.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Paul NASH 00:44.2
42 spm
01:26.9
44 spm
02:11.2
45 spm
03:11.5
41 spm
03:52.3
40 spm
04:36.5
39 spm
05:21.9
46 spm
06:14.9
50 spm - 2000m
Sam CASS
Dave MOODY
Alex PICKETT
16 FRA Niort AC 06:15.0
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Loic PEYRES 00:46.5
45 spm
01:38.5
39 spm
02:21.3
46 spm
03:06.4
41 spm
03:53.2
47 spm
04:42.9
42 spm
05:30.7
44 spm
06:15.0
50 spm - 2000m
David GONCALVES
Mathias CALEDEC
Thomas BLEUSE
17 FRA Libos-Fumel CN 06:15.9
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Damien ALONSO 00:49.5
46 spm
01:36.2
44 spm
02:23.3
43 spm
03:06.3
49 spm
03:53.7
46 spm
04:42.0
42 spm
05:30.7
43 spm
06:16.0
48 spm - 2000m
Valentin GOUTOULY
Antoine CALVO
Dorian GRAIN
18 GBR Royal Navy Hwt1 06:16.3
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Adrian LONG 00:46.3
48 spm
01:31.2
43 spm
02:18.2
36 spm
03:06.3
45 spm
03:51.5
44 spm
04:40.4
39 spm
05:24.3
41 spm
06:16.3
36 spm - 2000m
Collin LEIBA
Stewart MOSS
James THOMSON
19 FRA Melun CN 2 06:17.0
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
David CRETIENT 00:47.1
40 spm
01:33.0
39 spm
02:19.3
35 spm
03:05.6
40 spm
03:53.8
37 spm
04:40.6
38 spm
05:28.7
35 spm
06:16.9
37 spm - 2000m
Denis CAMMAS
Sebastien MICHOT
Guillaume MEAR
20 FRA Chalon sur Saone CA 06:17.3
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Constant LHERITIER 00:45.4
40 spm
01:32.4
38 spm
02:19.8
51 spm
03:07.7
41 spm
03:54.0
36 spm
04:41.3
41 spm
05:30.8
44 spm
06:17.3
44 spm - 2000m
Hugo MARTIN
Axel MIRBEL
Alexandre MACIOCE
21 FRA Beaucaire Av 06:18.4
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Gael ROUMANILLE 00:47.7
39 spm
01:33.4
45 spm
02:20.9
38 spm
03:06.2
37 spm
03:56.5
35 spm
04:43.3
45 spm
05:31.9
36 spm
06:18.5
40 spm - 2000m
Mathis ROUX
Hugo FERRER-TAPIS
Angelo DURAND
22 FRA Evian CA 06:19.6
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Michel VERNAZ 00:46.1
39 spm
01:30.7
46 spm
02:20.0
38 spm
03:09.3
41 spm
03:56.4
37 spm
04:43.3
47 spm
05:31.6
36 spm
06:19.6
41 spm - 2000m
Clement CARMONA
Cedric ZOCOLA
Hugo ROCH
23 FRA Agen Av/Boulogne 92 06:22.9
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Vincent FAUCHEUX 00:49.7
55 spm
01:34.9
36 spm
02:22.6
43 spm
03:09.9
39 spm
03:59.3
43 spm
04:46.1
33 spm
05:34.8
43 spm
06:22.9
37 spm - 2000m
Guillaume CHAUBRON
Simon GRESSE
Vincent TURMO
24 FRA Boulogne Av 1 06:26.1
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Adrien DAUSQUE 00:45.5
50 spm
01:32.2
40 spm
02:19.1
45 spm
03:05.5
38 spm
03:55.5
40 spm
04:45.1
36 spm
05:35.4
38 spm
06:26.2
37 spm - 2000m
Alexandre DAUSQUE
Thimoté HERMAN
Antoine LHOMME
25 ESP Team Espagne 06:27.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Iván Gonzalo MARTÍNEZ 00:41.9
54 spm
01:33.9
52 spm
02:23.3
53 spm
03:08.8
46 spm
03:55.9
42 spm
04:48.6
48 spm
05:39.4
57 spm
06:27.7
46 spm - 2000m
Juan César JOVER
Rubén DE DIOS
Moisé BENAVENTE
26 FRA Meyzieu Av 2 06:31.1
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Gabriel MARCOS 00:53.1
40 spm
01:37.7
51 spm
02:26.4
36 spm
03:15.8
43 spm
04:04.2
40 spm
04:51.4
48 spm
05:40.5
35 spm
06:31.2
43 spm - 2000m
Valentin ARTHAUD
Romuald FOURNIER
Rafik AMRANE
27 FRA Just rOw It M2 06:31.5
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Pierrick MOSCATELLO 00:47.4
52 spm
01:38.6
39 spm
02:25.7
46 spm
03:14.5
42 spm
04:03.0
46 spm
04:59.1
33 spm
05:42.8
49 spm
06:31.5
46 spm - 2000m
Steven VAN ROEY
Mathieu BARRAS
Olivier GOUDET
28 FRA FIRT 06:34.4
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Florian REMY 00:51.5
49 spm
01:37.8
39 spm
02:29.5
35 spm
03:17.6
37 spm
04:08.6
41 spm
04:55.9
38 spm
05:47.6
36 spm
06:34.5
40 spm - 2000m
Aurelien TROPEE
Alexis CHARVERIAT
Yannick HERAT
29 FRA Roanne-le Coteau Av 06:36.5
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Florent APARD 00:48.4
46 spm
01:35.5
36 spm
02:24.2
42 spm
03:14.0
35 spm
04:03.8
42 spm
04:55.2
34 spm
05:45.5
42 spm
06:36.5
35 spm - 2000m
Romain SERRAILLE
Pierre Olivier FASSOLETTE
Alexandre CREPEL
30 FRA Les papa's Just rOw It 06:40.1
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Nicolas Alfred ROCHEDY 00:47.8
33 spm
01:36.5
36 spm
02:29.2
39 spm
03:17.9
33 spm
04:08.3
27 spm
04:58.7
33 spm
05:51.5
36 spm
06:40.0
35 spm - 2000m
Sebastien RODRIGUEZ
Thierry GOURSOLLE
Jean-Francois JANEAU
31 GBR British Army 06:41.2
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Phil WELCH 00:48.7
42 spm
01:40.7
43 spm
02:31.5
37 spm
03:19.0
51 spm
04:09.0
37 spm
05:08.7
36 spm
05:51.9
47 spm
06:41.4
45 spm - 2000m
Jeremy DONE
Charlie COUSSENS
Craig MUMBY
32 FRA Boulogne Av 2 06:47.6
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Amaury DAUSQUE 00:49.2
41 spm
01:38.7
38 spm
02:33.2
35 spm
03:22.0
39 spm
04:12.1
37 spm
05:10.0
31 spm
05:56.5
48 spm
06:47.6
41 spm - 2000m
Enzo GRASSELI
Thibaut WALLE
Clement BOULOGNE
33 FRA Strasbourg RC 06:53.3
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Vincent THIRY 00:51.7
36 spm
01:42.0
38 spm
02:35.8
33 spm
03:25.0
34 spm
04:17.4
33 spm
05:09.4
36 spm
06:01.9
34 spm
06:53.2
33 spm - 2000m
Bruno OSSWALD
Loukas REYNOLDS
David BENEY
34 FRA Butry sur Oise VOA 06:54.6
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Pascal MORLAAS-COURTIES 00:45.2
42 spm
01:38.4
29 spm
02:26.1
37 spm
03:29.5
29 spm
04:11.3
40 spm
05:04.5
32 spm
05:57.5
39 spm
06:54.5
39 spm - 2000m
Gaetan DESBOIS
Marc SARROUY
Didier GARRAUD
35 GBR Royal Navy LWT 06:54.7
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Nick HOWE 00:53.2
43 spm
01:43.0
48 spm
02:33.7
45 spm
03:26.8
36 spm
04:23.5
37 spm
05:11.7
40 spm
06:04.5
38 spm
06:54.8
38 spm - 2000m
Dan CONNOR
Mark BRANSON
Richard CHARRETT
36 FRA Sevres VSN 07:03.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Rodolphe GUILLARD 00:51.0
35 spm
01:48.1
32 spm
02:42.7
29 spm
03:32.1
30 spm
04:28.6
30 spm
05:25.3
34 spm
06:15.3
32 spm
07:03.9
32 spm - 2000m
Ulrich SOCHER
Alain TASSY
Herve LEVASSORT
37 FRA Belbeuf CN 2 07:15.3
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Guillaume ALIX 00:51.2
42 spm
01:48.8
32 spm
02:39.3
34 spm
03:31.4
31 spm
04:26.5
36 spm
05:26.2
32 spm
06:19.9
33 spm
07:15.3
29 spm - 2000m
Jerome RENARD
Loic LE BOUSTOULLER
Franck LATOUCHE
38 FRA Belbeuf CN 1 07:18.5
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Yann DIRLAOUEN 00:53.2
44 spm
01:52.2
37 spm
02:47.4
34 spm
03:35.1
40 spm
04:32.4
39 spm
05:33.0
35 spm
06:29.7
34 spm
07:18.5
39 spm - 2000m
Eric DUCROCQ
Nicolas QUESNEL
Jean_Marc TOUTAIN
39 FRA Boulogne 92 07:27.8
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Joost VAN DER MEIJ 00:54.4
36 spm
01:52.1
38 spm
02:50.1
38 spm
03:46.5
32 spm
04:34.6
44 spm
05:35.5
30 spm
06:33.7
42 spm
07:27.9
34 spm - 2000m
Manuel LIMA
Pedro FERREIRA
Jonathan MICHELET
40 FRA Montargis AC 07:30.7
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
David MARTINS 00:49.3
44 spm
01:52.6
29 spm
02:40.6
40 spm
03:40.8
39 spm
04:36.4
35 spm
05:31.2
35 spm
06:27.3
31 spm
07:30.7
35 spm - 2000m
Franck MARIGNIER
William PESTY
Sylvain AUJOUANNET
41 FRA LYON CA 2 07:55.2
250m 500m 750m 1000m 1250m 1500m 1750m finish
Francis TOUSSENEL 01:02.5
34 spm
02:00.7
28 spm
03:10.4
23 spm
03:54.5
49 spm
04:58.5
33 spm
05:58.5
26 spm
07:07.9
25 spm
07:55.2
48 spm - 2000m
Amaury TOUSSENEL
Pierreedouard TOUSSENEL
Thibault TOUSSENEL
FRA Vichy CA
did not start
FRA La vraie Team LBL
did not start
FRA Strasbourg RC1 Hommes
did not start
Watch the race video »