(M U23) Under 23 Men

M U23 (2000m) 2000 meter

2000m
Rank Country Code Boat Time
1 BEL Ward LEMMELIJN 05:48.3
500m 1000m 1500m finish
Ward LEMMELIJN 01:28.7
36 spm
02:57.0
35 spm
04:23.7
36 spm
05:48.3
38 spm - 2000m
2 DEN Magnus ZIER 06:00.7
500m 1000m 1500m finish
Magnus ZIER 01:31.2
36 spm
03:02.1
36 spm
04:32.9
36 spm
06:00.7
36 spm - 2000m
3 DEN Magnus VALBIRK 06:03.5
500m 1000m 1500m finish
Magnus VALBIRK 01:30.8
36 spm
03:03.6
34 spm
04:35.3
35 spm
06:03.5
41 spm - 2000m
4 FRA Marc BRISSON 06:03.8
500m 1000m 1500m finish
Marc BRISSON 01:31.2
34 spm
03:03.6
33 spm
04:35.4
34 spm
06:03.8
40 spm - 2000m
5 FRA Adam LE GAL 06:04.5
500m 1000m 1500m finish
Adam LE GAL 01:30.7
35 spm
03:01.9
34 spm
04:32.8
35 spm
06:04.4
42 spm - 2000m
6 FRA Gatien DIDRY 06:07.5
500m 1000m 1500m finish
Gatien DIDRY 01:29.1
34 spm
02:58.8
33 spm
04:31.3
33 spm
06:07.5
39 spm - 2000m
7 FRA Benjamin HAGUENAUER 06:07.9
500m 1000m 1500m finish
Benjamin HAGUENAUER 01:31.3
35 spm
03:03.6
34 spm
04:35.9
34 spm
06:07.9
36 spm - 2000m
7 FRA Nicolas STENDER 06:07.9
500m 1000m 1500m finish
Nicolas STENDER 01:30.7
33 spm
03:02.9
32 spm
04:35.5
32 spm
06:08.0
34 spm - 2000m
9 FRA Julien VIANDIER 06:08.4
500m 1000m 1500m finish
Julien VIANDIER 01:31.9
34 spm
03:04.5
33 spm
04:37.5
32 spm
06:08.5
32 spm - 2000m
10 DEN Emil LENZING 06:08.5
500m 1000m 1500m finish
Emil LENZING 01:30.7
36 spm
03:03.2
32 spm
04:36.5
32 spm
06:08.5
34 spm - 2000m
11 CHN Liu YINGZHUO 06:08.8
500m 1000m 1500m finish
Liu YINGZHUO 01:30.4
33 spm
03:02.4
31 spm
04:36.2
32 spm
06:08.8
34 spm - 2000m
12 FRA Romain HARAT 06:09.8
500m 1000m 1500m finish
Romain HARAT 01:30.9
37 spm
03:04.0
35 spm
04:37.3
34 spm
06:09.8
35 spm - 2000m
13 FRA Tom PUYBARAUD 06:10.3
500m 1000m 1500m finish
Tom PUYBARAUD 01:29.5
37 spm
03:02.9
32 spm
04:37.8
32 spm
06:10.3
36 spm - 2000m
14 FRA Teo RAYET 06:11.4
500m 1000m 1500m finish
Teo RAYET 01:31.5
31 spm
03:03.9
31 spm
04:37.2
32 spm
06:11.5
34 spm - 2000m
15 UZB Alisher TURDIYEV 06:12.1
500m 1000m 1500m finish
Alisher TURDIYEV 01:31.2
36 spm
03:04.4
35 spm
04:37.9
36 spm
06:12.2
36 spm - 2000m
16 FRA Jordan DAVY 06:13.5
500m 1000m 1500m finish
Jordan DAVY 01:33.0
33 spm
03:06.1
32 spm
04:40.1
31 spm
06:13.6
32 spm - 2000m
17 FRA Nathan GIVORT 06:14.0
500m 1000m 1500m finish
Nathan GIVORT 01:31.9
32 spm
03:05.2
31 spm
04:39.6
32 spm
06:14.0
33 spm - 2000m
18 FRA Liam BRISSON 06:14.3
500m 1000m 1500m finish
Liam BRISSON 01:32.6
35 spm
03:06.8
32 spm
04:41.0
32 spm
06:14.2
35 spm - 2000m
19 FRA Gislain BOHRER 06:16.4
500m 1000m 1500m finish
Gislain BOHRER 01:33.9
35 spm
03:08.6
34 spm
04:43.5
35 spm
06:16.5
41 spm - 2000m
20 FRA Tristan LAUTRETTE 06:16.6
500m 1000m 1500m finish
Tristan LAUTRETTE 01:32.9
37 spm
03:06.9
35 spm
04:41.6
34 spm
06:16.6
34 spm - 2000m
21 FRA Victor COCHARD 06:18.2
500m 1000m 1500m finish
Victor COCHARD 01:31.0
35 spm
03:06.1
32 spm
04:42.3
32 spm
06:18.2
35 spm - 2000m
22 FRA Jean Christophe TRONEL 06:19.4
500m 1000m 1500m finish
Jean Christophe TRONEL 01:33.5
36 spm
03:08.0
34 spm
04:44.0
34 spm
06:19.4
35 spm - 2000m
23 FRA Arnaud DELABRIERE 06:20.2
500m 1000m 1500m finish
Arnaud DELABRIERE 01:34.5
34 spm
03:10.6
32 spm
04:47.2
30 spm
06:20.2
31 spm - 2000m
24 GER Tom PULS 06:20.4
500m 1000m 1500m finish
Tom PULS 01:32.4
36 spm
03:07.5
33 spm
04:43.9
32 spm
06:20.5
33 spm - 2000m
25 FRA Anthony GIRERD 06:20.6
500m 1000m 1500m finish
Anthony GIRERD 01:33.5
37 spm
03:09.5
34 spm
04:46.2
32 spm
06:20.6
29 spm - 2000m
26 FRA Florian LUDWIG 06:21.3
500m 1000m 1500m finish
Florian LUDWIG 01:34.7
34 spm
03:10.0
32 spm
04:45.2
33 spm
06:21.3
35 spm - 2000m
27 FRA Yann DUPUIS 06:22.6
500m 1000m 1500m finish
Yann DUPUIS 01:36.6
29 spm
03:13.2
29 spm
04:49.4
32 spm
06:22.7
37 spm - 2000m
28 FRA Guillaume JENNEQUIN 06:23.1
500m 1000m 1500m finish
Guillaume JENNEQUIN 01:35.1
35 spm
03:11.0
34 spm
04:48.0
33 spm
06:23.2
36 spm - 2000m
29 FRA Theo RENAUD 06:23.6
500m 1000m 1500m finish
Theo RENAUD 01:34.1
36 spm
03:09.7
33 spm
04:46.8
33 spm
06:23.6
33 spm - 2000m
30 FRA Martin LOEILLOT-MATTEI 06:23.7
500m 1000m 1500m finish
Martin LOEILLOT-MATTEI 01:34.4
35 spm
03:10.8
32 spm
04:48.2
33 spm
06:23.7
33 spm - 2000m
31 FRA Thierry DELORY 06:24.6
500m 1000m 1500m finish
Thierry DELORY 01:34.4
37 spm
03:11.7
33 spm
04:48.8
34 spm
06:24.5
35 spm - 2000m
32 FRA Hugues LARCHEVEQUE 06:24.9
500m 1000m 1500m finish
Hugues LARCHEVEQUE 01:34.9
34 spm
03:10.8
36 spm
04:47.7
36 spm
06:24.8
38 spm - 2000m
33 GER Marian POHLENZ 06:25.4
500m 1000m 1500m finish
Marian POHLENZ 01:36.0
31 spm
03:12.4
31 spm
04:48.8
31 spm
06:25.4
32 spm - 2000m
34 FRA Simon VANDERCOILDEN 06:28.1
500m 1000m 1500m finish
Simon VANDERCOILDEN 01:36.3
37 spm
03:13.1
34 spm
04:51.2
34 spm
06:28.1
35 spm - 2000m
35 FRA Maxime VICOT 06:28.8
500m 1000m 1500m finish
Maxime VICOT 01:34.5
35 spm
03:08.9
34 spm
04:44.6
33 spm
06:28.8
32 spm - 2000m
36 FRA Louis RAMOS 06:29.8
500m 1000m 1500m finish
Louis RAMOS 01:37.0
35 spm
03:14.6
32 spm
04:52.7
31 spm
06:29.8
32 spm - 2000m
37 FRA Corentin CONSTANZA 06:31.0
500m 1000m 1500m finish
Corentin CONSTANZA 01:35.3
37 spm
03:10.8
35 spm
04:49.1
34 spm
06:31.0
31 spm - 2000m
38 FRA Nathan NOUS 06:34.1
500m 1000m 1500m finish
Nathan NOUS 01:34.9
35 spm
03:13.0
32 spm
04:53.7
33 spm
06:34.1
33 spm - 2000m
39 FRA Rody FARLY 06:35.8
500m 1000m 1500m finish
Rody FARLY 01:36.3
30 spm
03:14.0
29 spm
04:56.4
31 spm
06:35.8
31 spm - 2000m
40 FRA Jean-Pierre IZART 06:37.4
500m 1000m 1500m finish
Jean-Pierre IZART 01:36.8
35 spm
03:17.8
35 spm
05:01.0
34 spm
06:37.4
39 spm - 2000m
41 FRA Adrien KALITYNSKI 06:40.8
500m 1000m 1500m finish
Adrien KALITYNSKI 01:35.8
33 spm
03:14.3
34 spm
04:57.1
32 spm
06:40.8
32 spm - 2000m
42 FRA Brice BOISSET 06:41.1
500m 1000m 1500m finish
Brice BOISSET 01:35.9
34 spm
03:13.4
32 spm
04:55.8
30 spm
06:41.1
31 spm - 2000m
43 FRA Paul DREUILLET 06:42.3
500m 1000m 1500m finish
Paul DREUILLET 01:37.7
33 spm
03:17.6
30 spm
05:00.4
29 spm
06:42.3
28 spm - 2000m
44 FRA Philippe MACRE 06:44.7
500m 1000m 1500m finish
Philippe MACRE 01:40.4
30 spm
03:21.6
30 spm
05:03.3
30 spm
06:44.7
30 spm - 2000m
45 FRA Corentin RIQUET 06:46.3
500m 1000m 1500m finish
Corentin RIQUET 01:39.0
34 spm
03:19.6
32 spm
05:02.1
30 spm
06:46.3
31 spm - 2000m
46 FRA Nicolas PONCET 06:48.8
500m 1000m 1500m finish
Nicolas PONCET 01:39.3
36 spm
03:22.3
32 spm
05:08.7
30 spm
06:48.8
33 spm - 2000m
47 FRA Hugo LETE 06:49.0
500m 1000m 1500m finish
Hugo LETE 01:39.1
34 spm
03:21.8
32 spm
05:06.2
31 spm
06:48.9
30 spm - 2000m
48 FRA Bilal JANATI 06:56.5
500m 1000m 1500m finish
Bilal JANATI 01:44.0
31 spm
03:28.5
30 spm
05:12.7
30 spm
06:56.5
29 spm - 2000m
49 FRA Cedric LEMOINE 06:58.0
500m 1000m 1500m finish
Cedric LEMOINE 01:43.6
29 spm
03:27.5
31 spm
05:11.9
31 spm
06:58.1
31 spm - 2000m
50 GRE Konstantinos-Foivos PANTAZIS 06:58.1
500m 1000m 1500m finish
Konstantinos-Foivos PANTAZIS 01:43.4
29 spm
03:29.1
28 spm
05:14.5
28 spm
06:58.2
35 spm - 2000m
51 FRA Fabien MARTY 07:00.7
500m 1000m 1500m finish
Fabien MARTY 01:38.8
34 spm
03:22.9
32 spm
05:12.5
31 spm
07:00.6
30 spm - 2000m
52 FRA Aubin ROUSSEL 07:06.3
500m 1000m 1500m finish
Aubin ROUSSEL 01:41.1
31 spm
03:26.2
30 spm
05:15.4
31 spm
07:06.3
32 spm - 2000m
53 FRA Sydney BRUGIER-ASSASSIN 07:12.9
500m 1000m 1500m finish
Sydney BRUGIER-ASSASSIN 01:39.8
34 spm
03:23.6
32 spm
05:19.7
29 spm
07:12.9
30 spm - 2000m
54 FRA Raphael BARBELIN 08:03.1
500m 1000m 1500m finish
Raphael BARBELIN 01:49.0
29 spm
03:55.1
24 spm
05:59.3
25 spm
08:03.1
26 spm - 2000m
FRA Alexandre CORDONNIER
did not start
FRA Louis CHAMORAND
did not start
FRA Timothee GUERINOT
did not start
CHN Li WENLEI
did not start
FRA Charlelie RUBIO
did not finish
500m 1000m 1500m finish
Charlelie RUBIO
FRA Esteban CATOUL
did not start
GER David KEEFER
did not start
FRA Yoann LAMIRAL
did not start
FRA Teva JEANDIDIER
did not start
FRA Jules BELLARD
did not start
FRA Pierre BRIDIER
did not start
FRA Victor TOSTONLAMM
did not start
FRA Theo CHEVALIER
did not start
Watch the race video »